860

Na gitarze zacząłem grać w wieku 8 lat, na początku uczyłem się w domu, grałem w ramach zajęć
w domu kultury, zarówno w sekcji muzycznej, jak i w orkiestrze folkowej. Początkowo grałem na gitarze solowej (tzw. gitara akustyczna), a z czasem także na gitarze basowej (czterostrunowej). Pierwsze moje występy miały miejsce w lokalnym domu kultury w Czarnogórze. Rock i utwory regionalne – folkowe były wtedy bardzo popularne. Stopniowo zacząłem także pisać swoje pierwsze teksty i komponować do nich muzykę, a także uczyć najmłodszych.

Występowałem zarówno sam, jak i w zespołach, między innymi w KARLO V, który został uznany w latach 90-tych za jeden z najbardziej obiecujących zespołów poprockowych na Bałkanach. Kontynuowałem solową karierę grając w Starym Mieście w czarnogórskiej turystycznej miejscowości Stary Bar, a także w Serbii. Występowałem, grałem w pubach i restauracjach, byłem zapraszany na zamknięte koncerty oraz do udziału
w wydarzeniach otwartych. Publicznością byli uczestnicy turystycznych eventów, a czasami tłumy przychodzące na otwarte koncerty.

W 2017 roku przyjechałem do Polski, zacząłem dawać prywatne lekcje gry na gitarze oraz występować w małych pubach i restauracjach. W 2018 zagrałem pierwszy polski koncert w Galerii „Arkady” w Tomaszowie Mazowieckim z moimi nowymi przyjaciółmi. Koncert „Muzyka dla przyjaciół” i moje aranżacje bardzo się spodobały. W Mania Studio w Koluszkach nagrałem piosenki polskie i ludowe bałkańskie pierwsze razem z najmłodszym synem, potem także kilka własnych utworów, które były już wcześniej dostępne w Internecie. W międzyczasie wystąpiłem na kilku eventach oraz przygotowywałem oprawy muzyczne. W roku 2019 nawiązałem współpracę z klubami, w których występowałem ze swoim repertuarem. Zwróciła na mnie także uwagę agencja impresaryjna, która jako warunek nawiązania stałej współpracy postawiła założenie przeze mnie działalności gospodarczej i uzyskanie członkostwa w ZAIKS.

W 2020 roku wystąpiłem o przyznanie dotacji między innymi  w zakresie wystawiania przedstawień artystycznych, działalności artystycznej, literackiej i rozrywkowej oraz nagrań muzycznych i dźwiękowych. W sierpniu 2020 roku rozpocząłem działalność pod marką SAJO Safet Kovač i uzyskałem rejestrację w ZAIKS oraz SAWP. Otrzymane pieniądze przeznaczyłem na zakup sprzętu muzycznego oraz przygotowanie materiału na moją debiutancką, polską płytę pt. „Podróż z aniołami”, którą planuję niebawem sam wydać. Teledysk do jednej z moich kompozycji pt. „Jak vjetar – Wiatr historii” zyskał uznanie jury XV Festiwalu Losy Polaków i zdobył III nagrodę w kategorii Program Multimedialny. Moja debiutancka płyta „Podróż  z aniołami” powstała z miłości do ludzi, pasji do muzyki i podróży.

Moje kompozycje, słowa do muzyki i opowieści oscylują między bałkańskimi wpływami muzyki sevdah a rock balladami, które opowiadają o miłości. W każdej odnajdziecie samych siebie. Moje współczesne „sewadlinki” charakteryzują się zwolnionym, umiarkowanym tempem i rytmem oraz bogatą harmonią, pozostawiając w słuchaczu uczucie melancholii. Przepełnione są uczuciami i śpiewane tradycyjnie z wielką pasją i zapałem. Większość z nich porusza problemy miłosne, które są nieodłączną częścią życia nas wszystkich. Nazwa sevdah pochodzi z jęz. tureckiego, gdzie słowo sevda znaczy „miłość”.

Są one jednak częściej wykonywane przez mężczyzn. Wiem, że moje kompozycje, które odnajdziecie pewnie na moich kolejnych płytach nie należą do popularnych nurtów uwielbianych obecnie przez słuchaczy, ale w nich jestem cały ja, a może Wy sami. Nasze lęki i obawy, wątpliwości, ale przede wszystkim miłość towarzysząca nam codziennie w życiu. Często jestem pytany skąd czerpię inspiracje do mojej muzyki, odpowiedź jest prosta z codzienności, z przeznaczenia, z wielkiej miłości… Moja muzyka zawsze pomagała mi w przezwyciężaniu trudności i kryzysów w życiu. Pomimo tego, że zostałem bardzo znanym gitarzystą w ex Jugosławii (gitara elektryczna i bas) już w wieku 17 lat to
i tak zawsze wiedziałem, że chcę komponować. I tak od wielu lat zajmuję się tym zawodowo. Uważam, że najważniejszym w życiu jest móc połączyć pasję w wykonywaną pracą. Mnie się to udało. Współpracuję przy jej tworzeniu z wspaniałymi ludźmi, artystami w swoich branżach, którzy tak jak ja tworzą z pasji do tego co robią. Moja podróż z muzyką ma już prawie 50 lat. Wiem, że branża muzyczna nie jest łatwą, a ja nie jestem „na sprzedaż” dlatego nawet najmniejszy sukces mnie cieszy, bo wtedy wiem, że robię to co przynosi ludziom radość. Zapraszam do dołączenia do mojej muzycznej podróży. Wierzę, że znajdziecie w jej tle samych siebie i ufam, że na swojej drodze spotkacie tyle aniołów co ja, które zechcą Wam bezinteresownie pomóc w realizacji Waszych marzeń. Z moją muzyką, kompozycjami i tekstami można zapoznać się odwiedzając  kanał w serwisie

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC8_v4p8kc74aoAwGloEAxDQ oraz na

Funpage https://www.facebook.com/SajoSafetKovac

Share
Go top